Hangzott el gyakran a kérdés gyerekkorunkban. Sokan vannak, akik a szakmaválasztás területén konkrét elképzeléssel rendelkeztek már az óvoda óta, de nem mindenkinek ilyen egyértelmű ez. Azt gondolom a mai világban nem csak diplomával lehet érvényesülni, sőt! Egy igazán jó szakember, aki nem csak munkaként tekint az általa választott szakmára, hanem hivatásként és szívvel-lélekkel végzi, az biztosan nem fogja nélkülözni a munkát. De nem mindenki olyan szerencsés, hogy már kiskorában megtalálja azt, amivel egy életen át szeretne foglalkozni. Mit tehetünk felnőttként, ha még mindig nem találjuk az utunkat? Ezt a döntést minden embernek magának kell meghoznia, de megpróbálunk segíteni néhány tanáccsal.
Sohasem késő váltani és megismerni önmagunkat sem. A pályaválasztási tanácsadók is egyöntetűen ezt hangsúlyozzák, hogy ismerjük meg önmagunkat, mielőtt új irányba indulnánk, hiszen úgy könnyebb lesz a döntés.
Segíthet:
Gyerekként könnyen belesodródunk egy rossz választásba. Amennyiben nincs egy kialakult kép a fejünkben, mivel is szeretnénk foglalkozni, vagy csak kicsit bizonytalanok vagyunk, akkor könnyen eltéríthetnek pályánkról a családtagok, tanárok egy-egy tanáccsal. Így aztán évekkel később jövünk csak rá, hogy rossz döntést hoztunk és nem tudunk tovább abban a munkakörben maradni, amiben addig dolgoztunk. Már ez egy nagyszerű felismerés! Persze aztán nehéz meghozni a döntést, merre tovább. De nem kell csüggedni, ebben szintén segíthet az önismeret.
Ha abszolút nem tudod, merre tovább, előbb ismerd meg kicsit magad. Az alábbi tesztek segítenek ebben, illetve a válaszok alapján ajánlanak hozzád közel álló lehetőségeket. Természetesen ezeket neked kell átgondolni.
Carl Gustav Jung tipológiáján alapul a teszt. “Az Emiero tesztek azokat a pszichológiai preferenciákat mérik, amelyek alapján az emberek értelmezik a körülöttük levő világot és meghozzák döntéseiket.” (Forrás: https://www.emiero.hu/modszertan/) Nem kell megijedni, nem olyan bonyolult, mint így leírva. A teszt végén konkrét szakma ajánlás található!
Ha a fentiek segítettek, mit is szeretnél, milyen szakmát válassz, akkor a következő lépés a hogyan.
Ha már megvan a kiválasztott szakma, akkor már csak azt kell megtudnod, hogyan érheted el! A szakképzési rendszer átalakításának célja, hogy a képzések igazodjanak a munkaerőpiaci igényekhez. Az Országos Képzési Jegyék helyét átvette a Szakmajegyzék, amely tartalmazza az alapszakmákat. Ezeket kizárólag iskolarendszerben, szakmai oktatás keretein belül lehet tanulni szakképzési centrumokban. A szakmai képzés keretein belül lehet elsajátítani a szakképesítéseket, amelyek többnyire felnőttképzők szerveznek, ezek a korábbi tanfolyamokhoz képest jóval rugalmasabb formában (többféle forma és időtartam) léteznek. (Forrás: https://www.hrportal.hu/hr/ujra-porog-a-felnottkepzes-mit-es-hogyan-tanuljunk-2024-ben-20240202.html) Továbbá a felnőttképző cégeknél van lehetőség részszakmák elsajátítására is.
Reméljük segítettünk ezzel a bejegyzéssel és könnyebbel hozod meg a döntést. Ha képzés kapcsán kérdésed támadna, keresd ügyfélszolgálatunkat, ahol kollégáink szívesen segítenek. Elérhetőségünk: info@oktat60.hu vagy +36 (30) 700 8999