El sem tudod képzelni, hogy egy irodában, számítógép és papír kupacok mögött ülj napi 8 órát? Jobban szereted azt, ha látod annak az eredményét, amit csinálsz? Ha változatos munkát szeretnél, ahol a két kezeddel alkothatsz, akkor az építőipari szakmák közt érdemes szétnézned. Ez egy olyan terület, ahol mindig lesz munkalehetőség. Az építőipari szakmákkal nem lőhetsz mellé! Most például az otthonfelújítási programnak köszönhetően az emberek új ingatlant vásárolnak, illetve belekezdenek azok korszerűsítésbe. A támogatás igénybevételéhez azonban szükségük lesz az építőipar szakképzett munkaerejére. Nem csak támogatások esetében kellenek a szakemberek ezen a területen, hiszen az embernek alapvető igénye, hogy környezete, élettere szép és esztétikus legyen. Ha pedig rendes, tartós munkát szeretnének, szükséges, hogy hozzáértő egyén készítse el.
Lássunk néhány példát az építőipari szakmák közül a teljesség igénye nélkül, illetve azok rövid összefoglalóját.
A résszakma megkezdésének feltétele az alapfokú iskolai végzettség vagy a Dobbantó program elvégzése, valamint foglalkozás-egészségügyi alkalmasság.
A képzés során megismered a kőműves szakma egy részét, a falazó kőműves különböző tevékenységeit, technológiáit. Megtanulod a kivitelezési folyamatot, a tartószerkezeti tervek olvasását és értelmezését, valamint a megfelelő kitűzési folyamatot. Tudni fogod, hogy a munkád elvégzéséhez szükséges eszközöket, szerszámokat, gépeket, anyagokat, hogyan kell biztonságosan és szakszerűen használni. Munkád részét fogja képezni a szigetelés, így ismerned kell az ehhez kapcsolódó talajnedvesség és talajpárával kapcsolatos információkat. Ismereteket fogsz szerezni a hagyományos és passzívházak építésének technológiái kapcsán. Megismered az egyenesvonalú és az íves vonalvezetésű nyílásáthidalások (boltívek); kémények és szellőzők; munkaállványok; habarcsok, réteges falszerkezetek kivitelezésének technológiáját és a hozzá szükséges egyéb ismereteket. Nem csak építési, hanem bontási és átalakítási munkálatokban egyaránt tudást szerzel majd. Természetesen a tananyag részét képezi a munkavégzéssel kapcsolatos munka-, tűz-, baleset- és környezetvédelmi szabályok átadása is.
A résszakma megkezdésének feltétele az alapfokú iskolai végzettség vagy a Dobbantó program elvégzése, valamint foglalkozás-egészségügyi alkalmasság.
A tanfolyam elvégzése során megismered a szerelt válaszfalak, előtétfalak, aknafalak, függesztett
és függesztés nélküli álmennyezetek, fa és fémvázas tetőtérbeépítés kivitelezési technológiáit, valamint az anyagokat, eszközöket, azok kezelését. Megtanulod felmérni a fogadófelületet, illetve szükség esetén azt javítani, valamint építészeti terveket értelmezni és azok alapján kivitelezést végrehajtani. Munkád során speciális eszközöket kell használnod, amik kifejezetten a szárazépítéshez szükségesek, természetesen ezeket is megmutatjuk neked és elsajátíthatod megfelelő alkalmazásukat. Miután kivitelezted – a munka-, baleset- és tűzvédelmi előírásokat ismerve és betartva - a projektedet (pl.: válaszfal vagy álmennyezet), fel fogod tudni mérni, ellenőrizni tudod magad. A munkád részét képezi a megfelelő hulladékkezelés és a többi szakmákkal való együttműködés is, hogy a munkafolyamatok minél gördülékenyebben haladjanak.
A résszakma megkezdésének feltétele az alapfokú iskolai végzettség vagy a Dobbantó program elvégzése, valamint foglalkozás-egészségügyi alkalmasság.
Hő- és hangszigetelő képzésünkön elsajátíthatod a szigetelő szakma egy részét. Célzott ismereteket szerezhetsz a hő- és hangszigetelés szerkezeteiről, technológiáiról, valamint a fogadófelületről és a kivitelezésről egyaránt. Műszeresen és szemrevételezéses módon egyaránt képes leszel felmérni egy adott felületet, hogy szükséges-e javítani és ha kell te magad el tudd végezni. Aztán a műszaki terveknek megfelelően - anyagszámítás után - alkalmazod a kitűzési eljárásokat, majd anyagszabást követően előkészíted a beépítést. A folyamat során megismered a használatos szerszámokat, kisgépeket, segédszerkezeteket, melyek a megfelelő munka-, baleset- és tűzvédelmi előírások betartása mellett segítik munkádat. Munkád részét képezi majd a segédszerkezetek lebontása, a megfelelő hulladékkezelés és a többi szakmákkal való együttműködés, a munkafolyamatok gördülékenysége céljából.
Az építőipari szakmák közé tartozik a szobafestő, mely a festő, mázoló, tapétázó szakma része. A résszakma megkezdésének feltétele az alapfokú iskolai végzettség vagy a Dobbantó program elvégzése, valamint foglalkozás-egészségügyi alkalmasság.
Véleményem szerint ez a részszakma teszi fel az I-re a pontot, hiszen amikor a szobafestő érkezik, akkor az ember már tudja, hogy közel a vágyott cél. Az ő munkája sem egyszerű festegetés azonban, hiszen a munka megkezdése előtt szükséges a felületek felmérése, előkészítése. Ehhez ismernie kell a felületek anyagait, azok tulajdonságát, hogy kiválaszthass a munkájához szükséges eszközöket, módszereket, valamint előkészítési, előkezelési anyagait, felhordási technológiáját. Az esztétikum és a megrendelői vágyak teljesítéséhez különböző technológiák, sorrendiség ismerete és gyakorlata szükséges. A színezéshez színtani, színelméleti, színdinamikai tudásanyagot biztosítunk. A tanfolyam részét képezi a díszítési munkálatok, valamint az utómunkálatok elsajátítása. Munkáját a vonatkozó munka-, baleset-, tűzvédelmi- és hulladékkezelési előírások betartásával végzi.
A felsorolt építőipari szakmák teljes leírását, valamint részletes képzési és kimeneti követelményeit az IKK oldalán éred el, IDE kattintva.
Ha a fenti képzések bármelyike felkeltette érdeklődésed vagy nem tudsz dönteni, vedd fel velünk a kapcsolatot! Hívd ügyfélszolgálatunkat a +36 (30) 700 8999-es telefonszámon vagy írj e-mailt az info@oktat60.hu e-mailcímre!